Hoppa till innehållet
10 oktober 2020

Välgörenhetsauktion gav 110.000 kronor till Travskolan!

Gårdagens  Yearling & Mixed Sale – auktion på Åbytravet gav en rejäl slant in till Bodentravets Travskola.

När krutröken skingrats i budgivningen om en betäckningsrätt i succéhingsten Gooogo Gaagaa stannade budet på hela 220.000 kronor som nu Boden och Åbys travskola får dela på.

Det är hingstägarna Worldtrot.se (Robert Lindström) och Broline International som skänkt bokningsavgift och levande fölavgift till den mycket eftertraktade hingsten till förmån för travskolorna i Boden och på Åby. Eftersom Googoo Gaagaa är fulltecknad drog budgivningen iväg en bra bit över listpriset på 70.000 kronor.

Bodentravet och Travskolan vill rikta ett stort, stort tack till hingstägarna Worldtrot.se och Broline International samt köparen av betäckningsrätten Sven-Olof Hägglund, Örnsköldsvik.

Hemmalaget dominerade ”En roligare fredag”
22 mar 2026
Hemmalaget dominerade ”En roligare fredag”

7 av 9 lopp till hemmalaget – och ett succékoncept i Travrestaurangen....

Läs mer

Kingen kung i Finland!
22 mar 2026
Kingen kung i Finland!

Arctic Horse Race brukar avgöras I Rovaniemi och på isbana. Men på grund av...

Läs mer

Jeppekollen 20 mars
19 mar 2026
Jeppekollen 20 mars

Här kommer Jeppekollen med tips till Bodentravets tävlingar fredag 20...

Läs mer

By Formsmedjan. Powered by YAGO.