Hög Fara mot stjärnorna!
Åtta starter – fem segrar. I kväll ska första steget mot årets stora mål klaras av i kriteriestokvalet på Dannero
– Hoppas att stjärnorna står rätt, säger tränaren och kusken Hanna Olofsson.
Treåriga stoet Hög Fara har gått fram som en komet i nyskapade Kallsvenskan – och leder med hästlängder. Men i kväll kommer det första riktiga testet och den unga karriärens viktigaste lopp så här långt. Det är dags för kriteriestokvalet på Dannero – efter 49 mil enkel väg och 6 timmar i transport. Stall Hanna Olofsson har rest ner från Boden, men fick det tuffaste utgångsläget från bricka 8 med 2140 meter autostart.
Nu har dock Klack Katia med Oskar Kylin Blom strukits från spår 7 vilket innebär att Bodenekipaget får flytta in ett hack. Totalt kommer tio ekipage till start i loppet.
– Det är väldigt bra hästar med i försöken med bara två försök, femman från Norge (Förlands Lilja) i loppet är bra, säger tränaren Hanna Olofsson.
De två senaste starterna har slutat med en seger (Solänget) och en galopp (Lycksele).
Men i kväll handlar bara om att behålla stilen och sluta bland de sex främsta inför finalen på Dannero den 2 augusti
– Hon har varit lite sämre i de senaste två starterna, men veterinären har inte hittat något fel på henne. Det kan vara tusen saker, men vi har ändå haft med oss resultaten, säger Olofsson som strax är framme vid travbanan.
– Jag orkar aldrig köra själv och har sovit en stund, Jenny kör transporten och sen vänder vi hem direkt efter loppet. Det gäller att det inte blir galopp, det är vår enda start för kvällen, menar Bodentränaren.
Om allt går vägen i afton är det final på samma bana den 2 augusti med chans på 600 000 kronor i förstapris. Och det för Kallsvenskans affischnamn med väldigt många delägare. Äventyret fortsätter.
Fakta
Namn: Hög Fara
Ålder: 3 år
Starter: 8 (5 – 0 – 1)
Intjänat: 197 500 kr
Kriteriestoet för Kallblod: Loppet har körts för treåriga kallblod sedan 1999. Det avgörs i två kvallopp där de sex främsta får chansen i finalen.
IVABs Tvååringsserie
Påminner om IVABs tvååringsserie + provlopp i morgon tisdag 11 augusti på...
Program 16 augusti
Nu kan du ladda hem program till nästa tävlingsdag. Söndag 16 augusti kör vi...
Tekla segrade i Stoderbyt!
Sandra Eriksson tog hem karriärens största triumf så här långt i karriären...